After School Clubs

Information for the Autumn 2019 Term After School Clubs will be published week commencing Monday 9th September 2019.

Day Subject/Activity Year Group Start/End Time Staff (Location)
MONDAY BADMINTON: 7, 8 & 9 Boys September until December 3.00 – 4.00pm Mr Mannion (Sports Hall)
FITNESS (GIRLS): ALL October to December 3.00 – 4.00pm Mrs Wright
FOOTBALL TRAINING: 9 September until December 3.00 – 4.00pm Mr Williamson (3G)
HAIR & BEAUTY: 11 9th September 2019 ongoing 3.00 – 4.00pm Ms Brash (H&B Salon)
HOMEWORK CLUB:         All 9th September 2019 ongoing 2.50 – 3.50pm Ms Snake (LRC)
ICT IDEA HOMEWORK SUPPORT: 7 & 8 9th September ongoing 2.55 – 3.55pm Mrs Shaw (138)
MACBETH REHEARSALS: All September until October performance 3.00 – 4.00pm Mrs Kirkpatrick / Mr Milne / Mrs Thompson (Theatre)
MATHS CLUB::      All 28th September to December 3.00 – 3.50pm Miss Daynamawala (103)
MUSIC COMPOSITION CAFÉ (GCSE): 11 GCSE Music 9th September ongoing 3.00 – 4.00pm Miss Earl (009 / 011)
MUSIC THEORY CLASSES:      All 9th September ongoing 3.00 – 4.00pm Mr Theed (004)
PE GCSE CATCH-UP:      10 September until December 3.00 – 4.00pm Miss Whitley (202)
PERFORMING ARTS GCSE REVISION:     11 16th September ongoing 3.00 – 4.00pm Mrs Dring (009)
SPANISH CLUB: GCSE Practice      7 & 9 October 19 to May 20) 2.45 – 3.45pm Spanish Assistant (003)
SPANISH REVISION (GCSE)::                     11 30th September to June 20 2.50 – 3.50pm Mrs Whittle (002)
TRAMPOLINING (GCSE):       11 September until December 3.00 – 4.00pm Mrs Warriner (Sports Hall)
TUESDAY BADMINTON:                September until December 3.00 – 4.00pm Mrs Warriner (Sports Hall)
BAND: All 10th September ongoing 8.00 – 8.40am Mr Holt (011)
DANCE REHEARSALS (GCSE):                10 & 11 18th September to 16th October 19 3.00 – 4.00pm Mrs Thompson (040)
FIRST LEGO LEAGUE: 8, 9 & 10 24th September until competition 3.00 – 4.00pm Mr Royle (024))
FOOTBALL (GIRLS) : 7, 8 & 9 October to December 3.00 – 4.00pm Ms Burke (Astro)
FOOTBALL TRAINING : 7 September until December 3.00 - 4.00pm Mr Gill (3G)
FRENCH CLUB: 7, 8 & 9 8th October to 19th May 20 22.45 – 3.45pm Ms Gandon, FLA (018)
HOMEWORK CLUB: All 10th September ongoing 2.50 – 3.50pm Mrs Travis / Ms Snake (LRC)
ICT BTEC Intervention: 10 & 11 10th September ongoing 2.55 – 3.55pm Mrs Shaw (138)
MACBETH REHEARSALS:                           All September until October Performance 3.00 – 4.00pm Mrs Kirkpatrick / Mr Milne / Mrs Thompson (Theatre)
MOWTIVATORS GARDENING CLUB:                           All 10th September until 14th October 3.00 – 3.45pm Ms Cobley
ROCK BAND:                                 All 10th September ongoing 3.00 – 4.00pm Mr Pickering (011 / 009)
ROWING:                                 All October to December 3.00 – 4.00pm Mr Gill (Fitness Suite)
SPANISH INTERVENTION (GCSE):                                       11 October 19 to May 20 2.50 – 3.50pm Spanish Assistant (003)
UKULELE ORCHESTRA:                                 7, 8 & 9 17th September ongoing 3.00 – 4.00pm Mrs Dring (009)
WEDNESDAY DANCE CLUB:                7 & 8 18th September to 16th October 3.00 – 4.00pm Mrs Thompson (040)
FIRST LEGO LEAGUE:                8, 9 & 10 24th September until competition 3.00 – 4.00pm Mr Royle (024)
HANDBALL (GCSE):                11 September until December 3.00 – 4.00pm Mr Gill (Sports Hall)
HAIR & BEAUTY:                10 11th September ongoing 3.00 – 4.00pm Ms Brash (H&B Salon)
HOMEWORK CLUB:                All 4th September ongoing 2.50 – 3.50pm Mrs Travis/ Ms Snake (LRC)
ICT BTEC CLASSWORK & HOMEWORK SUPPORT:                10 & 11 11th September ongoing 2.55 – 3.55pm Mrs Shaw (138)
MACBETH REHEARSALS: All September until October Performance 3.00 – 4.00pm Mrs Kirkpatrick / Mr Milne / Mrs Thompson (Theatre)
MUSIC COMPOSITION CAFÉ (GCSE):  11 GCSE Music 11th September ongoing 3.00 – 4.00pm Miss Earl (009 / 011)
PE BTEC CATCH-UP: 11 September until December 3.00 – 4.00pm Mr Mannion
PE GCSE CATCH-UP:   11 September until December 3.00 – 4.00pm Mr Maddison (232) & Mrs Warriner (021)
POP CHOIR: 7, 8 & 9 18th September ongoing 3.00 – 4.00pm Mrs Dring (009)
SPANISH REVISION (GCSE):                         11 October 19 to June 20 2.50 – 3.50pm Mrs Anderson (003)
URDU:                        7 & 8 11th September ongoing 2.45 – 3.45pm Mrs Zaman(001)
VOLLEYBALL:                        All October to December 3.00 – 4.00pm Mrs Thomas (Sports Hall)
THURSDAY CROSS COUNTRY COMPETITION:                     Selected Pupils 19th September & 3rd October From 3.00pm Mr Mannion
DODGEBALL: 7, 8 & 9 September until December 3.00 – 4.00pm Mr Maddison (Sports Hall)
FITNESS (BOYS): All October to December 3.00 – 4.00pm Mrs Wright
FRENCH SPEAKING PRACTICE & SUPPORT (GCSE): 10 10th October to 21st May 20 2.50 – 3.50pm Ms Gandon, FLA (018)
HOMEWORK CLUB:              All 5th September ongoing 2.50 – 3.50pm Mrs Travis/ Ms Snake (LRC)
MACBETH REHEARSALS :                  All September until October Performance 3.00 – 4.00pm Mrs Kirkpatrick / Mr Milne / Mrs Thompson (Theatre)
RECREATIONAL FOOTBALL (NON-TEAMS):                                    11 October 19 to June 20 2.50 – 3.50pm Mrs Anderson (003)
RUGBY: 9, 10 & 11 12th September ongoing 2.50 – 3.50pm Mrs Zaman (001)
TRAMPOLINING: Teams September till December 3.00 – 4.00pm Mrs Thomas (Sports Hall)
URDU: 9, 10 & 11 12th September ongoing 2.50 – 3.50pm Mrs Zaman (001)
FRIDAY BADMINTON (GCSE):                         11 September until December 3.00 – 4.00pm Mrs Warriner (Sports Hall)
HOMEWORK CLUB:              All 6th September ongoing 2.50 – 3.50pm Ms Snake (LRC)